Książki pod choinkę? Szybki poradnik

Ponieważ wiem, że nie wszyscy są tacy jak ja i wcześniej planują zakup prezentów, dzisiaj mam dla Was krótki poradnik książkowo-prezentowy, bo chyba wiadomo, że książka to najlepszy możliwy prezent, nie? Co kupić cioci Basi? Czy babcia Marysia ucieszy się z kryminału? Jedziemy!

Donna Tartt – „Tajemna historia”

Tę książkę polecam nie tylko na święta, bo to naprawdę dobra książka. Taka trochę „Zbrodnia i kara” w nieco bardziej współczesnym wydaniu, z niesamowicie skonstruowanymi bohaterami, intrygą. Ale też po prostu dobrze napisana, choć trzeba przebrnąć przez kilka stron, żeby przyzwyczaić się do stylu autorki.

Dla kogo? Dla wyznawców teorii, że książka zaczyna się dopiero od 400 stron wzwyż. I dla tych, którzy cenią sobie literaturę na najwyższym poziomie.

O czym? „Richard Papen rozpoczyna naukę w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć dochodzi do morderstwa.

Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

Pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć” – Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

B.A. Paris – „Za zamkniętymi drzwiami”

To jest po prostu naprawdę bardzo przyzwoicie napisana książka w klimacie thrillerowo-kryminalnym. Nie ma w niej wyszukanego słownictwa, a intryga jest właściwie dość banalna. Ale wciąga skubana tak, że nie da się od niej żadnym sposobem oderwać. Bohaterów jest niewielu, ale każdy w całej układance odgrywa ważną rolę. za-zamknietymi-drzwiami-b-iext47030382

Dla kogo? Kup młodszej siostrze, żeby się dwa razy zastanowiła, zanim weźmie z kimkolwiek ślub! A tak na poważnie: dla każdego, kto w książkach kocha intrygi, tajemnice i lubi od czasu do czasu podczas czytania odczuwać dyskomfort.

O czym? „Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.Inni spytaliby, dlaczego Grace nigdy nie wychodzi bez męża z domu i dlaczego w oknach ich sypialni są kraty…

Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?”.

Gillian Flynn – „Ostre przedmioty”

Gillian Flynn poznaliśmy bliżej, kiedy jej książka „Zaginiona dziewczyna”, została przerobiona na całkiem niezły film. „Ostre przedmioty” to książka, która jest skonstruowana zupełnie inaczej, za co dla pani Flynn ogromne brawa. Bo poza dobrym warsztatem, za każdym razem ma inny pomysł na to, co pisze.

341625-352x500

Dla kogo? Dla ciotki, która lubi być trendy. HBO właśnie kręci miniserial na podstawie tej książki, a wzięli się za niego ci sami twórcy co za „Wielkie Kłamstewka”. To będzie hit, a serial i książka w 2018 roku będą na ustach wszystkich.

O czym? „Camille Preaker po krótkim pobycie w klinice psychiatrycznej wraca do pracy reporterki w „Daily Post” i otrzymuje zlecenie na artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku.

Z niechęcią wraca do wspaniałej wiktoriańskiej rezydencji, w której się wychowała, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają Camille do rozwikłania zagadki własnej przeszłości, której musi stawić czoło”.

Jo Nesbø – „Syn”

Tego pana nie muszę chyba przedstawiać, prawda?

Dla kogo? „Syn” jest dla tych, którzy nigdy nie czytali Nesbø, chcą spróbować, a boją się od razu brać za bary z całą serią (choć zapewniam, nie ma się czego bać). Ale na zachętę, z pełnym powodzeniem, tę książkę możecie kupić swoim ojcom.

To Nesbø w bardzo dobrym wydaniu. Pochłania się błyskawicznie, bo historia jest dobrze zbudowana. I piszę to, choć nie ma w niej Harry’ego Hole’a!

O czym? ” Sonny odsiaduje wyrok w więzieniu w Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że na ich podstawie przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. Jest zdruzgotany, gdy jego ojciec, zasłużony policjant, zostaje oskarżony o korupcję i popełnia samobójstwo. Ale czy na pewno mężczyzna zginął z własnej ręki? Sonny będzie dążył do ujawnienia prawdy za wszelką cenę”.

Maria Kruger – „Karolcia”

Zanim J.K. Rowling wypromowała Pottera, my mieliśmy Karolcię. Nie miałam tej książki w ręku od 20 lat, ale w tym momencie pamiętam, jakie chwile grozy przeżywałam, kiedy karolciny koralik wpadł w szczelinę w podłodze!karolcia-b-iext50058899

Dla kogo? Dla młodszych członków Twojej rodziny, która lubi trochę bajkowo-fantastyczny świat. Czy to dalej jest lektura? Nie wiem. Ale to nie ma znaczenia. To po prostu piękna książka, którą młodzież powinna przeczytać! Najlepiej trafi do 8-10-latków.

O czym? „Czy dziewięcioletnia dziewczynka może wywołać takie zamieszanie? Karolci na pewno to się udało! A wszystko przez niepozorny niebieski koralik, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że to niezwykły koralik, który spełnia wszystkie życzenia swojego właściciela. Ale na magiczne znalezisko Karolci ochotę ma również zła czarownica Filomena! Karolcia musi być bardzo ostrożna!Jeśli chcecie poznać fascynujące przygody Karolci, musicie przeczytać tę książkę!”

Polecanie ludziom książek to bardzo ryzykowne zajęcie. Mam nadzieję, że z tej garstki propozycji wybierzecie coś dla siebie albo dla swoich bliskich.

Nietrudno zauważyć, że te książki nie są super-bestsellero-nowościami. Celowo. Ten wpis nie był sponsorowany (niestety), a ja każdą z tych książek przeczytałam od deski do deski.

O czym warto pamiętać, kiedy kupujecie komuś książkę? O tym, żeby pomyśleć nad tym, jakim jest człowiekiem. Co go interesuje lub – trochę wyższy level – co mogłoby go zainteresować. Najłatwiej sprawy mają się z osobami, które mają podobny gust co Wy. Kupujecie książkę, która Wam się podobała i po sprawie. Opcja dla bardziej wybrednych? Karta prezentowa. Tylko nie róbcie wstydu, dobrze ją doładować za minimum 50 złotych!

Udanych zakupów!

2 Comments

Daj głos!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: