Mamo, dlaczego jestem taki brzydki? [„Cudowny chłopak” – książka kontra film]

Na „Cudownego chłopaka” trafiłam przypadkiem. Zwiastun filmu obejrzałam dwa razy, raz po raz pociągając nosem i ocierając łzy wzruszenia. Tak, płakałam już na zwiastunie. A potem było już tylko piękniej, wspanialej, zabawniej i jeszcze bardziej wzruszająco.

Wiem, że w tytule napisałam „książka kontra film”, ale nie do końca tak będzie. Bo po zapoznaniu się z obiema formami, uznałam, że są one tak do siebie zbliżone, że po prostu nie da ich się porównać. Mogę Wam za to przedstawić wspaniałą postać Augusta Pullmana. I to niniejszym uczynię.

Mamo, dlaczego jestem taki brzydki?

August Pullman ma 10 lat i z pozoru jest zwykłym chłopcem. Ma swoje troski i plany na przyszłość, ma ulubione filmy, ukochanego psa i siostrę, która tylko czasem go wkurza. Auggie ma też coś, czego nie mają jego rówieśnicy – zdeformowaną twarz. To właśnie jego wygląd i różne dolegliwości sprawiają, że życie chłopca toczy się nieco inaczej i naznaczone jest ogromną dozą bólu, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.

Jem lody, jeżdżę na rowerze, gram w piłkę, mam xboxa. Pod tym względem jestem całkiem zwyczajny. Tak mi się wydaje. I tak czuję. W środku. Ale gdy zwykły dzieciak spojrzy na drugiego zwykłego dzieciaka, to przecież nie ucieka z wrzaskiem z placu zabaw – „Cudowny chłopak”, A.J. Palacio

Ten fizyczny wziął się z 27 różnych, skomplikowanych operacji, które August musiał przejść, aby móc normalnie funkcjonować. Mówić, słyszeć, jeść i pić.

Psychiczny jest ściśle połączony z odtrąceniem, które towarzyszy Augustowi, kiedy styka się z ludźmi, którzy nie są jego rodziną. Do tej pory miał nieco ułatwione zadanie – uczył się w domu pod okiem matki. Teraz jednak Auggie ma pójść do szkoły pełnej dzieci nieprzyzwyczajonych do widoku jego zdeformowanej twarzy. Rówieśnicy chłopca niejednokrotnie potrafią być okrutni, często bardziej niż dorośli.

Auggie jest przyzwyczajony do tego, że dzieci na placach zabaw uciekają od niego z krzykiem, a dorośli ze skrępowaniem odwracają głowę. Nie zmienia to jednak faktu, że całe jego życie naznaczone jest dojmującym poczuciem odrzucenia.

Bo prawda jest taka, że jeśli choć raz poczujesz się niechciany i odrzucony, nie zapomnisz tego uczucia do końca życia i będzie ono wracać do ciebie w najmniej oczekiwanych momentach. August styka się dodatkowo z tym najbardziej bolesnym rodzajem zdrady i upokorzenia – bo zadanym ze strony bardzo bliskiej mu osoby. I z tym chyba najtrudniej mu się pogodzić, choć na co dzień otaczają go ludzie, którzy byliby w stanie skoczyć za nim w ogień.

Mama Auggiego (w filmie gra ją Julia Roberts), tata (Owen Wilson) i siostra Via (Izabela Vidovic) w domu stworzyli mu fenomenalną przestrzeń do rozwoju i pracy nad swoim charakterem i nad swoimi słabościami.

Scena w filmie (w książce przedstawiona odrobinę inaczej), w której Auggie słyszy od swojego ojca: „Wiem, że nienawidzisz swojej twarzy. Ale ja ją kocham. To twarz mojego syna” – jest przykładem bezwarunkowej akceptacji i miłości, a to najlepsze, co dziecko może dostać od swojego rodzica.

2018_03_09_12_01_50_Cudowny_chłopak_Zwiastun_PL_2017_YouTube

Siostra uczy go, że nie może po prostu wtopić się w tło, bo został stworzony do tego, żeby się wyróżniać. Via sama rezygnuje niejednokrotnie z uwagi rodziców, która tak samo jej się należy i której też potrzebuje, bo ma świadomość, że jednak Auggiemu może być odrobinę trudniej. To, jak dużo ma w sobie empatii pokazuje, że w domu pełnym miłości i szacunku, można po prostu wychować wspaniałe dzieci.

Uwierzcie mi, że w książce, między wierszami dostrzeżecie znacznie więcej niż opowieść o małym, zdeformowanym chłopcu. Tak samo w filmie, między kadrami, zobaczycie więcej niż tylko mamę, tatę, chłopca i nastolatkę. Zobaczycie ciepło, piękno, cierpienie, tolerancję, miłość i pokonywanie przeszkód. Dostrzeżecie po prostu życie – w pełnej jego krasie, ze wszystkimi wzlotami i upadkami. A jeśli macie dzieci – historia Auggiego będzie dla was i dla nich, wspaniałą okazją do tego, aby porozmawiać o tym, jak to zrobić, żeby być po prostu dobrym i przyzwoitym człowiekiem.

tenor.gif

To, jaką formę wybierzecie, aby zapoznać się z losami tego 10-latka, pozostawiam w waszej gestii. Ja oczywiście polecam obie. Bo są po prostu dobre.

[OPIS DYSTRYBUTORA FILMU: Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym].

2fc93d91b7c7-cudowny-chlopak

[OPIS WYDAWCY KSIĄŻKI: Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

NR 1 NA LIŚCIE BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA! NAJLEPSZA KSIĄŻKA AMAZONA W 2012 ROKU! JEDNA ZE 100 KSIĄŻEK NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYCH SIĘ W 2013 ROKU W STANACH ZJEDNOCZONYCH! NAJLEPSZA DZIECIĘCA KSIĄŻKA 2012 ROKU WEDŁUG: School Library Journal, Publishers Weekly, Kirkus Reviews oraz Booklist].

Książkę „Cudowny chłopak” przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Albatros. Film „Cudowny chłopak” obejrzałam dzięki swojej uprzejmości.

Daj głos!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: